ZİLEDEN YETİŞEN ÜNLÜLER

HASAN SEVİNÇ

1936 yılında Zile'nin Yıldıztepe kasabasında doğmuştur. Güreşe ilk defa 1957 senesinde Turhal Şeker Fabrikası Güreş takımına 52 Kg. da girerek başlayan güreşçimiz, 1958 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları arasında tertiplenen turnuvaya katılmış ve Alpullu Şeker Fabrikasında 52 Kg. da ŞAMPİYON olmuştur.
1) 1959 yılında Konya Şiirleri da yapılan müsabakada ünlü güreşçileri yenip, 57 Kg. da Türkiye birincisi olan Hasan SEVİNÇ, Dünya Şampiyonu Mehmet Kartal ı, Balkan Şampiyonu Bayram Uysal ı da yenerek isim yapmıştır.
2) 1961 yılında Adana da tertiplenen güreş müsabakalarında Türkiye Şampiyonu oldu.
3) 1964 senesinde Milli Mayoyu giyip Romanya'nın KÖSTENCE şehrinde tertiplenen Balkan Şampiyonasına katılmış ve bu turnuvada Balkan Şampiyonasına katılmış ve Bu turnuvada Balkan Şampiyonu olarak yurdumuza altın madalya getirmiştir.
4) 1965'de Bulgaristan'ın Yanbol şehrinde düzenlenen Balkan Şampiyonasına katılmış yine da müsabaka da BALKAN ŞAMPİYONASI olmuştur.
5) 1966 yılında Ankara'da tertiplenen Avrupa Şampiyonasına katılarak Avrupa 3. Olmuştur.
6) 1966 yılında Amerika'nın TELEDA şehrinde Dünya 2. Olmuştur.

NİHAT AKYUNAK

1922 yılında Zile'de doğmuştur. İlk orta tahsilini Zile'de tamamladıktan sonra Lise ve yüksek öğrenimi İstanbul'da sürdürmüştür. 1947 yıllarında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar ve Türkiye Ressamlar Cemiyeti kurucu üyelerindendir. Resim öğretmenliği görevlerinde de bulunan AKYUNAK desen çalışmalarına da önem vermiştir.

FİKRET TARHAN

Zile'nin bağrından kopan büyük bir parça koca Zileli 1932 yılında Zile'de doğmuştur. Sivas İlk öğretmen ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümünü 1956 yılında bitirdikten sonra, aynı yıl Devlet Resim ve Heykel Sergisine katılmıştı. Bir ara M.E.B. Orta Öğretim İşleri Genel Müdürlüğü Tayin İşleri Şube Müdürlüğüne atanan hocamız daha sonra buradan Marmaris Lisesine müdür olarak atandı. Desenlerinde, motivlerinde kartlarında adım adım Zile'yi gördüğümüz saygı değer hocamızın, 1971 yılında TRT'nin düzenlediği Sanat Yarışmasında BAŞARI ÖDÜLÜ'nü aldığını görüyoruz.

MEHMET YARDIMCI

1945 de Zile'de doğmuştur. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünü 1970 yılında bitirerek sırasıyla Malatya Sürgü Ortaokulu Öğretmenliği Zile Yalınyazı Ortaokulu Müdürlüğü Turhal Ticaret Lisesi Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Turhal ve Artova Lisesi öğretmenliklerinden sonra halen kentimiz Ticaret Lisesinde Edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

AHMET TANER KIŞLALI


Ahmet Taner Kışlalı, 1939'da soyadının verildiği, Zile'nin Kışla mahallesinde doğdu. Banka memuru Hüseyin Hüsnü ve ögretmen Lütfiye hanımın oglu, gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı' nın küçük kardeşidir. Kilis Kemaliye İlkokulu'ndan (1951) sonra, Kilis Ortaokulu'nu ve Kabataş Erkek Lisesi'ni (1957) bitirdi.
Prof. Ahmet Taner Kışlalı 21.9.1999 sabahı evinin önünde uğradığı bombali bir suikast sonucu yaşamını yitirdi,

12 Eylül'den sonra üniversiteye döndü. Siyaset Bilimi dersleri verdi. 1988'de profesör oldu. Ayrıca AU İletişim Fakültesi'nden emekli olduktan sonra da ders vermeyi sürdürdü. Pek çok ünlü gazeteci ve televizyoncunun yetismesinde önemli katkIda bulundu.
Terorün, ''güçsüzlerin başvurduğu bir yöntem'' olduğu inancını dersleri ve yazılarında vurgulayan Kışlalı, 1971'de ''TRT Bilimsel Basari Odülü'' nü aldı.

9 Eylül 1995'te geçirdigi trafik kazasında ilk eşi Nilgün Kışlalı öldü, kendisi ağır yaralı kurtuldu. İlk eşinden Dolunay ve Altınay adında iki kız çocuğu olan Kışlalı'nın, ikinci esi Nilüfer Kışlalı 'dan da Nilhan Nur adinda 1 aylık bir kız çocuğu vardı. Kışlalı Fransızca biliyordu.

BAŞLICA YAPITLARI
Forces Politiques Dans La Turkuie Moderne (Modern Türkiye'de Politik Güçler) (Tükendi, AÜ SBF yayınları, 1868)
Öğrenci ayaklanmaları (Bilgi yayınevi, 1974)
Siyasal Sistemler - Siyasal Çatışma Ve uzlaşma (4.baskı, İmge Kitabevi yayınları, 1993)
Atatürk'e Saldırmanın dayanılmaz Hafifliği (12.baskı, İmge Kitabevi yayınları, 1993)
Kemalizm, Laiklik Ve Demokrasi (5.baskı, İmge Kitabevi yayınları, 1994)
Seçimsiz Demokrasi (Çağdaş yayınları, 1995)
Bir Türk'ün Ölümü (2.baskı, Ümit Yayıncılık, 1997)
Siyaset Bilimi (7.baskı, İmge Kitabevi yayınları, 1999)
Ben Demokrat Değilim ( İmge Kitabevi yayınları, 1999)

ANA SAYFA
| ZİLE TARİHÇESİ | ZİLELİ AŞIKLAR | ZİLE RESİMLERİ | ZİLEDEN YETİŞEN ÜNLÜLER | ATATÜRK | yakında1 | hazırlanıyor
| hazırlanıyor
| ŞŞŞŞ